TERAPEUTICKÁ FARMA

Naše terapeutická farma je jedinečné místo, kde děti i dospělí mohou navázat hluboké spojení s přírodou a zvířaty, zatímco rozvíjejí své dovednosti a schopnosti podle principů Montessori terapie. Tento přístup klade důraz na nezávislost, zodpovědnost a samostatnost, a přitom plně respektuje individuální tempo a terapeutické potřeby každého klienta.

Díky interakci s našimi terapeutickými zvířaty (koně, psi a kočky) se klienti učí pečovat, komunikovat a rozvíjet smyslové vnímání. Tyto aktivity posilují jejich emocionální i sociální dovednosti. Práce na zahradě a pěstování rostlin zase podporují trpělivost, koncentraci a přinášejí radost z viditelných výsledků vlastní péče.

Každá aktivita na farmě je promyšleně navržena tak, aby měla terapeutický charakter, podněcovala zvídavost, podporovala sebevědomí a vedla klienty k objevování světa kolem sebe. Naše farma poskytuje bezpečné a inspirativní prostředí, kde mohou děti i dospělí klienti růst, učit se a nacházet radost z osobního rozvoje.

Farma je součástí malebné chráněné krajinné oblasti Kokořínsko, což přispívá k hlubokému zklidnění, regeneraci a soustředění v čistém, přirozeném prostředí, ideálním pro terapeutickou práci a celkovou pohodu.

Terapie na farmě využívá přímý kontakt s přírodou, zvířaty, zahradnickými a zemědělskými činnostmi k podpoře fyzického, psychického a emocionálního rozvoje. U nás se specializujeme na poskytování speciálně pedagogické terapie, která je vedena podle principů Montessori. Terapie je dále obohacena o koučovací přístup, který pomáhá klientům formulovat cíle a nalézt vlastní cestu k osobnímu růstu a řešení výzev. Kromě toho naši terapeuti využívají i další terapeutické metody a přístupy, které vycházejí z jejich odborného vzdělání a zkušeností. Díky tomuto komplexnímu přístupu můžeme nabídnout péči šitou na míru individuálním potřebám klientů, čímž podporujeme jejich maximální rozvoj v bezpečném, respektujícím a podnětném prostředí.

S čím konkrétně tedy může terapie na farmě pomoct?

  • s rozvojem oslabených percepčních, kognitivních a motorických funkcí
    • zrakové vnímání (orientace v prostoru, pravo-levoá orientace, orientace v tělesném schématu, levo-pravý pohyb očí, zrakové rozlišování, zraková analýza a syntéza, zraková paměť
    • sluchové vnímání (sluchovou orientaci, sluchové rozlišování zvuků, tónů, hlásek, slabik slov a vět, vnímání a reprodukce rytmu, sluchová analýza a syntéza, sluchová paměť)
    • schopnost koncentrace pozornosti
    • paměť
    • myšlení (logické, abstraktní)
    • řeč (artikulace a artikulační obratnost, slovní zásoba a její adekvátní využívání, komunikační schopnosti)
    • předmatematické a matematické představy (předčíselné a číselné představy, chápání číselných řad, orientace v čase, schopnost provádění matematických operací…)
    • hrubá a jemná motorika, motorická koordinace, senzomotorika
  • se začleněním do kolektivu, rozvojem komunikačních dovedností a sebeprezentace
  • se sebeuvědoměním, zlepšením sebevědomí a sebehodnocení
  • s rozvojem samostatnosti, zodpovědnosti a spolupráce
  • se zlepšením koordinace a obratnosti
  • s autoregulací a schopností relaxace
  • s řešením výchovně-vzdělávacích potíží, sociálně patologických jevů
  • s dalšími oblastmi, které jsou důležité pro zapojení do běžného života

Terapii vedeme zážitkovým způsobem, do činnosti klientům nezasahujeme, podporujeme je v samostatnosti, rozvoji myšlení a plánování. Učíme klienty předvídat a ukazujeme jim, co je to přirozený důsledek. Pomáháme jim rozvíjet to, co jim aktuálně nejde a ukazujeme jim možnosti, jak u toho všeho ještě zvládat bouřlivé emoce a mnohdy „neovladatelné“ chování.

Jak to u nás chodí?

Nabízíme pravidelnou celoroční docházku, letní intenzivní terapeutické programy a nepravidelné skupinové akce. Letní intenzivní terapeutické programy a nepravidelné akce najdete ZDE

Terapeutická jednotka je vždy plánována individuálně, podle aktuálních možností a potřeb daného klienta/klientů. Jednotlivé aktivity jsou voleny tak, aby se vždy cíleně pracovalo na rozvoji oslabených funkcí daného klienta. Ono to mnohdy vypadá, že klient třeba „jen zametá“, ale i takové zametání vedené terapeuticky poskytuje nepřeberné možnosti pro trénink → paměti (musím vědět, kde je koště), sluchové percepce (musím vyslechnout instrukce k úkolu), sluchové paměti (udržet instrukci do doby provedení), znalosti procesu (vědět odkud kam zametám a že je třeba smést vše na jednu hromádku), hrubé motoriky a koordinace (samotné zametání vyžaduje použití křížových pohybů), kompetencí pro samostatnost (musím se snažit nějak si poradit, i když nevím co dělat), autoregulace (musím se chovat přiměřeně i když mi to zrovna úplně nejde), pracovních návyků (při tomto druhu terapie klienti vždy ví co a proč dělají – není to „jen“ k tomu, aby se něco procvičilo, ale všechna práce má svůj důvod a klient ji za sebou vidí – na rozdíl od běžné terapie, kde se něco třeba postaví a pak se to celé zase uklidí). A to se řekne jenom zametání… 🙂

Běžná délka terapie je 60 minut. Někteří klienti si u nás terapie zdvojují, tzn., že chodí na 120 minut, protože k efektivnímu naplnění cílů jejich terapií je potřeba více času. O délce terapie rozhoduje terapeut podle konkrétních potřeb a možností daného klienta.

Terapií na farmě je možno se účastnit již od věku 4 let.

Cena za terapeutickou jednotku v délce 60 minut je 600,- Kč. Tato cena je dotovaná, tzn. že je tvořena jen základními náklady na provoz a terapeuti svůj čas poskytují dobrovolnicky – bez nároku na odměnu. Platba terapií na farmě je paušální, platí se vždy na měsíc dopředu a v případě neúčasti na lekci (z jakéhokoliv důvodu) je nevratná, bez nároku na náhradu.

Terapie na farmě je nejefektivnější v případě pravidelné docházky. Při pravidelné docházce se pracuje systematicky, podle individuálních terapeutických plánů, s vytyčením konkrétních a reálných cílů. Pravidelnou docházku poskytujeme v četnosti 1x týdně v délce 60 nebo 120 minut.

V případě nepravidelné docházky (pouze občasné docházení na naše skupinové terapeutické akce) nejsou jasně stanovené terapeutické cíle, není stanoven terapeutický plán a terapeutická intervence je pouze jednorázová. Akce jsou zaměřeny na sociální dovednosti, komunikaci, spolupráci, samostatnost, zodpovědnost a autoregulaci. Není zde cílem pracovat na cíleném rozvoji oslabených oblastí jednotlivce. Tyto akce najdete ZDE.

Máte zájem o terapie na farmě? Kontaktujte nás nebo nám rovnou pošlete přihlášku.

Závazná přihláška – terapie na farmě

Na počátku terapeutické spolupráce není možno hlásit se na 12O minutové terapie – navýšení probíhá postupně a pouze v případě, že to je pro klienta a terapeutický proces žádoucí. Pokud máte zájem o delší terapeutické jednotky, proberte to se svým terapeutem.
Terapie není hrazena zdravotní pojišťovnou, tento údaj chceme pro případ úrazu a nutnosti ošetření RZS.
Pokud klient nemá diagnózu, podrobněji popište jeho potíže.
Pravidla provozu farmy jsou umístěny dole na této stránce, prosíme věnujte jim pozornost, není to jen formalita, jejich dodržování striktně vyžadujeme.
Pravidla pohybu po areálu jsou umístěny dole na této stránce, prosíme věnujte jim pozornost, není to jen formalita, jejich dodržování striktně vyžadujeme.
Fotografie, audio a video záznamy budou použity k propagaci neziskové organizace a v rámci vzdělávání a výzkumné činnosti.
Jen díky paušálním příjmům jsme schopni poskytovat naše služby za minimální cenu (v případě odečtů za omluvy musíme přičítat rezervu a dostáváme se na vyšší částky za terapeutickou jednotku). V případě, že by s tímto bodem někdo nesouhlasil, je možné platit pouze za odchozené terapie – cena za terapeutickou jednotku je pak vyšší, a to 1000,- Kč za 60 minut. Paušální platby jsou našimi klienty ale jednoznačně preferovány, jelikož z dlouhodobého hlediska jsou finančně výhodnější a my, díky jistotě příjmů, můžeme snížit cenu terapeutické jednotky na absolutní minimum. V případě, že chcete hradit pouze odchozené terapie nás o tom prosím písemně informujte a my tomu přizpůsobíme vaší cenu terapie.
Visit Us On FacebookVisit Us On Instagram