Programy seberozvoje s koňmi

Koně jsou již léta našimi velkými učiteli, pracovními partnery i přáteli, kteří se nebojí nám na rovinu říct, co si o nás myslí 🙂 Během každého setkání nám poskytují okamžitou zpětnou vazbu na naše aktuální rozpoložení, chování a prožívání… Nedají se oklamat falešnými slovy a sliby, okamžitě totiž prohlédnou sebemenší nesoulad mezi chováním, pocitem a záměrem a tenhle  „falešný balíček“ bleskurychle posílají zpět, ve formě své reakce. Tímto nám umožňují podívat se, prostřednictvím jejich zrcadla, na vlastní chování, myšlení, vnímání, pocity a programy. Následně nám ochotně nabídnou možnost změny nefunkčních strategií. Ne nadarmo se říká „Nech to koňovi, ten má větší hlavu“ 🙂

„Koně vždy jednají přiměřeně situaci a pak trpělivě čekají, až to člověk udělá správně.“ Monty Roberts

V přítomnosti koní dochází k harmonizaci tepové i dechové frekvence a postupně se uvolňuje celý nervový systém, zejména sympatických nervů, které nás chrání před nebezpečím – reagují buďto stavem útok/útěk nebo klidem při pocitu bezpečí. Je pak všem asi více než jasné, že v dnešní hektické a stresové době máme tento systém skoro všichni zcela zahlcený a potřebujeme s ním pracovat, abychom se dlouhodobě udrželi ve stavu zdraví. Na uvolnění nervového systému začínají pak postupně reagovat i naše facie, pojivové tkáně, které jsou obalem svalů, tkání, cév a buněk. Toto celkové fyzické uvolnění začne, právě přes fascie, působit i na naší psychiku, a to přes širokou paletu pocitových vjemů. Snižuje se hladina stresového hormonu kortizolu, zpočátku ještě hodně vnímáme mysl, která je dost „hlučná“ a řeší všechny vjemy našeho těla i ty z okolí. Postupně vše utichá a my si užíváme tiché přítomnosti, sounáležitosti a vnímání „tady a teď“. V tuto chvíli se uvolňují emoční bloky a mnohdy přichází nekontrolovatelná smršť emocí… Poté přichází klid, dostáváme se do svého těla, srdce a zdroje své vnitřní síly. A to jste zatím jen chvíli pobyly v blízkosti těchto úžasných zvířat… 

Při programech seberozvoje jde o setkání s koňmi a práci s koňmi ze země – na koních se nejezdí. Nejsou nutné předchozí zkušenosti s koňmi, všechno potřebné vás naučíme.

Koně jsou úžasnými průvodci na cestě seberozvoje, jelikož dokážou vnímat a navenek nám zrcadlit naše vnitřní nastavení, které dokážou postupně uvolnit a následně nám ochotně ukážou cestu, jak ho přijmout a změnit.

Pro koho jsou naše programy seberozvoje s koňmi vhodné?

  • pro rodiče dětí se speciálními potřebami (i bez nich 🙂 )
  • pro pedagogy a asistenty pedagoga
  • pro sociální pracovníky
  • pro další pomáhající profese

Neznamená to ale, že pokud nespadáte do některé z těchto kategorií, nemůžete k nám na program přijet. V případě zájmu nás kontaktujte, umíme udělat i program na míru, přesně podle Vašich potřeb.

Kdo vás programy provede?

Mgr. Barbora Janoudová

speciální pedagožka a celostní terapeutka

Bc. Martin Janoud

speciální pedagog a celostní terapeut

Mgr. Dita Dlouhá

psycholožka, Montessori pedagožka a terapeutka

Jak programy probíhají?

Programy probíhají ve dvou formách. Jsou buďto INDIVIDUÁLNÍ (jeden účastník programu, jeden kůň a jeden průvodce) nebo SKUPINOVÉ (skupina účastníků programu, jeden nebo více koní a jeden až tři průvodci – podle programu). Každá forma má své výhody, nevýhody a hodí se k jinému účelu. Osobně bych vybírala variantu, která pro Vás osobně bude nejpříjemnější. Pokud váháte, kontaktujte nás.

Pro rodiče dětí se speciálními potřebami (i bez nich) jsou vhodné jak individuální, tak i námi vypsané skupinové programy. Konkrétní akce vypisujeme v událostech na našem Facebooku – my vypíšeme konkrétní akci, vy se přihlásíte dle instrukcí v akci – vypsané události najdete ZDE. V případě rodičů dětí, které k nám dochází na hiporehabilitaci, se domlouváme individuálně.

Pro pedagogy, sociální pracovníky a další pomáhající profese jsou dvě možnosti programů:

  • PŘICHÁZÍTE K NÁM Z VLASTNÍ INICIATIVY
  • JEDNÁ SE O „FIREMNÍ“ ZAKÁZKU

Pokud k nám přicházíte z vlastní iniciativy, využijte našich akcí, které jsou vypsané na našem Facebooku – vypsané události najdete ZDE. Vybírat můžete z individuálních i skupinových programů na dané téma. Tyto programy Vám může váš zaměstnavatel proplatit – fakturu můžeme vystavit i přímo na firmu. 

Pokud jste zástupce firmy/organizace, která k nám chce poslat své zaměstnance/dobrovolníky na sebezkušenostní program s koňmi, kontaktujte nás s vaší poptávkou, společně vytvoříme program na míru, podle vašich potřeb. Tyto „firemní“ programy zpravidla navíc obsahují písemné výstupy pro vedení – to předchozí programy nemají.

Kolik programy stojí?

  • individuální program – jeden účastník, jeden kůň, jeden průvodce – 1 500,- Kč/hod.
  • skupinové programy mají vždy cenu uvedenou ve vypsané události – cena se odvíjí od programu, počtu účastníků, terapeutů a koní
  • programy pro firmy jsou naceněny vždy individuálně, dle konkrétní zakázky

Jaké programy nabízíme?

Zde najdete tematická zaměření jednotlivých programů – každý program má svůj cíl a metodické vedení. Průběh programu se bude lišit podle toho, kdo a s čím k nám přichází – pracujeme s tím, co nám daná základní situace přinese. I při opakované účasti na programech tedy budete stále zažívat nové vjemy, nové situace a nová poznání. V určitých případech přímo doporučujeme programy po nějaké době opakovat a pozorovat ten kus cesty, kterou jste už ušli. Programy jsou realizovány v individuální i skupinové verzi – každá verze má své přednosti (pouze program spolupráce je vždy skupinový – rodiče, rodič a dítě nebo tým odborníků).

Hranice

Program zaměřený na vnímáme vlastního já a vlastních potřeb, definování vlastních hranic, nastavení zdravých hranic a udržení nastavených hranic přirozenou cestou.

Komunikace

Program, kde se setkáte tváří tvář svým komunikačním modelům a budete mít jedinečnou příležitost je s pomocí koní přenastavit nebo zcela změnit.

Spolupráce

Skupinový program zaměřený na nastavení kvalitní spolupráce – hranice, komunikace, svoboda, respekt, důslednost, cesta – pro dva rodiče, rodiče a dítě nebo kolegy.

Respekt

Moderní slovo, za kterým se skrývá velká dřina na úrovni osobního rozvoje – řešit budeme respekt k sobě, respekt k druhým, respekt druhých k nám.

Tady a teď

Při výchově, vzdělávání i terapii je potřeba umět se zastavit, vnímat daný okamžik naplno a všemi smysly = umět z přítomného okamžiku vytěžit co nejvíce.

Relax

Máte všeho už nad hlavu a potřebujete vypnout, restartovat se a podívat se na věc z jiného úhlu? Pojďme se s koňmi toulat přírodou a nechat si od nich „poradit“.

Zde nas můžete kontaktovat a zjistit více informací nebo si domluvit si svůj individuální termín

Visit Us On FacebookVisit Us On Instagram